Zara Canova Gölleri

Pek bilinmese de Türkiye’de en çok göle sahip şehirlerden biridir Sivas…

Göl yoğunluğunun en fazla olduğu Hafik-Zara arası ise Sivas’ın “Kuş Cenneti” olarak da bilinir. Zira göçmen kuşların göç rotası üzerinde yer alan bu bölge kuşların konaklama merkezlerinden biridir.

Fotoğraf: gzt.com

Zara’nın Canova köyü de birbirinden güzel göllere ev sahipliği yapan bir yerleşim birimimizdir. Sivas il merkezine 55 km., Zara ilçe merkezine ise 20 km. uzaklıkta bulunan köyde Kızılçan, Ağgöl ve Karagöl adlı üç muhteşem göl mevcuttur.

Fotoğraf: Habertürk

Kızılçan Gölü görünüşü itibariyle bir çok ulusal haber sitesinde “Sivas’ın nazar boncuğu” adıyla yer edinmiş bir göldür. 50 metre derinliği olduğu tahmin edilen göl oluşum bakımından çökme dolin tipi bir göldür. Köy merkezine 2 km. mesafededir.

Fotoğraf: Habertürk

Köy merkezine 1.5 km. mesafedeki Karagöl ise görüntüsü ile gözü andıran bir göl. Öyle ki, halka şeklinde olan karstik dolin tipi gölün etrafını çevreleyen ağaçlar da kirpik görüntüsü oluşturarak gölün göze benzetilmesine ayrıca katkı sunmaktadır.

Fotoğraf: TRT Haber

Karagöl’e 50 metre uzaklıkta bulunan Ağgöl de bir diğer karstik dolin tipi göl. Havadan bakıldığında Karagöl’ün yanına katılıyor ve bozkırın ortasında adeta bir göz çifti oluşuyor.

Fotoğraf: Posta
Fotoğraf: Ömer Melih Şimşek

Sivas birbirinden farklı olanakları bizlere sunan cömert bir şehir. Onun için diyoruz ki, Sivas çok güzel, haydi, sen de Sivas’a Gel!

Harita’da Konumu

Ağ Gölü

Kara Gölü

Kızılçan Gölü

Bir cevap yazın