Eğribucak Kayalıkları

Mars’a ayak basmak ister misiniz? Hem de astronot olmanıza gerek olmadan sadece 1420 metre rakımda 🙂 Esprisi bir yana görenlerin Mars’a benzettiği o meşhur kayalıklar, Sivas’ın Arpayazı ve Eğribucak köylerinde bulunuyor. Tam olarak sebebi bilinmese de yaygın şekilde Sivadokya ismiyle de Eğribucak Kayalıkları tarif edilmektedir.

20 kilometrekarelik bir alana yayılan Sivadokya’da kayalıklar miyosen yaştalar yani 5-20 milyon yıllık kayalıklara ayak basıyoruz. Kayalıklar yer yer 80 derecelik eğimde seyretse de çok dik yapıda değiller. Sivadokya’da 20 milyon yıllık tarihi bulunan kayalıklarda yürümek farklı bir anlam ifade etmektedir.

Sivas’a 23 kilometre uzaklıkta bulunan Sivadokya, 2018 yılında 500 binden fazla ziyaretçi almış. Bu sayının yetersiz olduğu bilinciyle Dünya’daki Mars’ın daha çok ziyaretçi alması için çokça çalışma yapılıyor.

Kapadokya geçtiğimiz ay (Ocak 2019) 123 bin ziyaretçi almışken 500 bin ziyaretçinin 1 yılda ne kadar yetersiz kaldığını anlayabilirsiniz. Gelin Eğribucak Kayalıkları için yıllarını vermiş Kıymetli Hocamız Doç. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay’a kulak verelim.

Hatta Kapadokya’yı Bile Geçeceğiz 😉
Fotoğraflar: Haber7
Fotoğraf : Şahin EFRAİM
Fotoğraflar :Vedat ESEN

Haritada Eğribucak

Bir cevap yazın