Hafik Gölü

🚘 #Sivas merkeze 40 km uzaklıkta bulunan Hafik Gölü

berrak suyu ve etkileyici çevresi ile ziyaretçilerine tam bir görsel şölen sunuyor.

🍽 Kıyısında sosyal tesis ve lokanta bulunan gölde, mesire alanı da mevcut. Piknik ücreti 20 tl, mangal yapmak serbest 😊

🚣 Ayrıca gölde bisikletle gezme imkanı var, yarım saatlik gezi için 20 tl ödemeniz gerekmekte. Balık tutmak isteyenlere yönelik de herhangi bir kısıtlama bulunmuyor, oltanızı alıp gelebilirsiniz.


⚠️ Göl çevresinde valilik tarafından- ihalesi de yapılan- güzel bir düzenleme olacağı açıklandı. Şu andaki mevcut piknik bölgesi oldukça kısıtlı alana sahip. Geç saatlerde gittiğinizde oturacak yer bulamama ihtimaliniz yüksek. Ayrıca temizlik konusunda da bu mesire alanının pek temiz olduğu söylenemez :/

Not: Tüm bu artı ve eksiler göz önünde bulundurulduğunda Sivas’a ilk defa gelen birinin burayı da muhakkak gezmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Video:

Konum:

Kitabi Tanım:


Hafik ilçesinin 3 kilometre kuzeybatısında yer alan, çevrede bulunan irili ufaklı pek çok göl içerisinde en büyük göl olmasından dolayı Büyük Göl adıyla da bilinen göl, Türkiye’nin çok az yerinde rastlanan jips karstı göllerinden olması nedeniyle önem taşır. Kalker gibi kolay eriyen bir kayaç türü olan ve göl çevresinde yaygın olarak bulunan jipsli arazide oyulan çukurda biriken sulardan oluşmuştur. Aslında göl üç çukurdan oluşmaktadır. Kurak geçen yıllarda yaz aylarının sonunda göl üç bölüme ayrılmakta olup ilkbahar aylarında yağışların gelmesi ve kar sularının erimesi ile tekrar birleşmektedir. Alanı 1 km² olan gölün derinliği ortalama 6 metredir ve su sporları ile balıkçılığa elverişlidir. Hafik Gölü’nün bir önemli özelliği daha bulunmaktadır. Gölün içerisinde bulunan Pılır Höyük’te sondaj niteliğinde yapılan kazı sırasında, göl tabanına çakılmış ahşap direkler üzerinde göl evlerinin varlığı tespit edilmiş ve yerleşmenin Neolitik, Kalkolitik ve İlk Tunç Çağı’na dayandığı sonucuna varılmıştır. Pılır Höyük daha önce İsviçre’deki Zürih Gölü ile Alp göllerinde birçok örneği keşfedilen ve Palafit adı verilen göl evleri türündeki yerleşim tarzının ülkemizdeki tek örneğidir.

Bir cevap yazın