Sefil Selimî

Fotoğraf: Hayat Ağacı Dergisi

Asıl adı Ahmet GÜNBULUT olan ozan, 1933 yılında Şarkışla ilçemizde dünyaya gelmiştir. Öğrenim hayatına ilkokul 2. sınıfa kadar Şarkışla’da devam eden Sefil Selimî, geçim sıkıntısı sebebiyle okumayı yarıda bırakmıştır. Okuldan ayrıldıktan sonra şiire merak saran ozanımız, ilerleyen süreçte Ümmü Gülsüm adında bir kızı kaçırdı. Daha sonra bir terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Evliliğinin ikinci yılında bir kızları oldu. Kadir gecesi doğduğu için de adını Kadriye koydular.

Fotoğraf: biyografya.com

1954 yılında Mamak Muhabere Okulu’nda terzi olarak askerliğini yapan Sefil Selimî, terhis olduktan sonra ilçesi Şarkışla’da bir dükkân açıp terziliğe başladı. İlerleyen süreçte ozan, ilk kitabı olan “Yar Badesi”ni tamamladı ve 1963 yılında yayımladı. 1966’da Konya’da düzenlenen Aşıklar Bayramı’na katıldı, çok başarılı oldu. Bu arada “Kevser Irmağı” ve “Ah Edip Çırpınan Bülbüle Döndüm” türkülerini de 1966 yılında yine Şarkışlalı olan sanatçı İhsan ÖZTÜRK, o dönemin ünlü sanatçılarından Nurettin Dadaloğlu’na vererek plağa okuttu. 1968 yılında turist olarak Hollanda’ya gitti. 1972 yılına kadar orada çalıştı.

Fotoğraf: antoloji.com

Şarkışla’nın yetiştirdiği diğer önemli ozanlar Aşık Veysel ve Aşık Ali İzzet ÖZKAN’dan etkilenen Sefil Selimî, Şarkışla’ya bağlı Kızılcakışla köyündeki Şeyh Çoban Mehmet adlı aşığa çıraklık yapmış, mahlasını da bizzat ondan almıştır. Türkçe’ye son derece hakim olan ve TRT repertuarına da girmiş “Kevser Irmağında Saki Olan Yar”, “Kimse Bana Yaren Olmaz, Yar Olmaz”, “Ah Edip Çırpınan Bülbüle Döndüm”, “Gök Kubbe Altında Yerin Üstünde”, “Mezarlıkta Mezar Taşı” gibi türküleri halk kültürüne kazandırmış ozan, 30 Aralık 2003 tarihinde Sivas Karşıyaka Mahallesi’nde hayatını kaybetmiştir. Mezarı ise Şarkışla’dadır.

Bir cevap yazın