Güdük Minare

Eratnaoğulları’ ndan Şeyh Hasan Bey tarafından 1347 yılında yaptırılmıştır. Halk arasında Dabaz Tekkesi adıyla da bilinir.

Kesme taş kare alt yapıya tuğladan iri üçgenlerle oturtulan silindirik gövdeye sahip ilginç bir mimari eser eserdir.

Tuğladan silindirik gövde, firuze çinilerle süslenerek renkli bir görünüm elde edilmiştir. Hemen her yönde penceresi olan yapının giriş kapısı kuzeydedir.

Eski Zaman

📷 Bizim Sivas, Pinterest, Caner CANGÜL, SivasResimleri


Proje Önerim :

Güdük Minare şehrimizdeki en eski ve en güzel yapılardan biri olmasına rağmen hak ettiği değeri maalesef görememekte. Pek çok Sivaslı dahi, yaptığımız tanıtımlar sırasında ” Burası nerede, daha önce hiç gitmedim ” gibisinden yorumlarda bulundu. Üstelik meydana neredeyse 1 dakika yürüyüş mesafesinde yer alıyor, uzaklarda da değil. Öyleyse eksik olan ne? Öncelikle tanıtım ve eser düzenlemesi sonrasında da çevresinin güzelleştirilmesi.

Tarihi eserimiz binalar tarafından hapsedilmiş durumda, bu yüzden zamanla buralarda kamulaştırma işlemi yapılıp çevresinin bir nebze de olsa açılması şart ama biliyoruz ki bu işlem hiç de kolay değil. Halkı da mağdur etmeden gerekirse 30 senelik planla peyderpey bir kısmı yapılabilir şimdi ise şunların yapılması yeterli olacak ve şehrimize güzellik katacaktır diye düşünüyorum 😊

  1. Eserimizin temizliği ve bakım – onarımı yapılmalı
  2. Etrafındaki koruma duvarları biraz gerilere alınıp eserin çevresi genişletilmeli, ağaçlar, çiçekler, banklar bu geniş alana eserle aynı zeminde olacak şekilde dikilmeli,ekilmeli, konulmalı 😊
  3. Tarihi eserimize giden yollar Arnavut Kaldırımı kaplanmalı.
  4. Etrafındaki bina ve dükkanlarda dış cephe düzenlemesi yapılmalı, tabela kirliliği sona erdirilmeli.
  5. Tarihi eserimiz güzel bir şekilde ışıklandırılmalı.
  6. Zamanla bölge koruma altına alınıp peyderpey kamulaştırma işlemi yapılarak 30-40 sene de sürse çevresi mutlaka binaların bir kısmından kurtarılmalı.

Bir cevap yazın