tarafından eklendi tarafından eklendi

Selçuklu, Osmanlı ve günümüzde cumhuriyet… Tarih boyunca önemli Türk-İslâm medeniyet çizgileriyle donatılmış kadim şehir Sivas. En çok Selçuklu eseri barındıran şehirlerin başında gelmesi hasebiyle Selçuklu kimliğiyle öne çıksa da gelenekten geleceğe uzanan köklü miras anlayışıyla günümüzde de eşsiz eserler sunmaya devam ediyor. O eserlerin başında da Muhsin Yazıcıoğlu Camii geliyor.

Şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu’nun ilçesi Şarkışla’da liderin şehadete yürüdüğü 2009 yılında yapım çalışmalarına tam anlamıyla başlanan cami, ilçe halkının hayırseverliği ve ilçe belediyesinin de katkılarıyla türlü bürokratik engellerle uğraşmasına rağmen bitirilebilmiş ve 2018 yılı Ramazan ayına yetiştirilerek ibadete açılmıştır. Selimiye Camii’nin tasarımına benzer özellikler gösteren cami, ibadete açıldığı gün 2500 kişinin namaz kılması ile maneviyat dünyamızdaki kutsal mekanlar arasında yerini almıştır. Cumhuriyet tarihinde yapılmış en büyük camilerdendir.

Fotoğraflar: Muhammed Emin TÜRKYILMAZ

Sivas’ımızın merkezinde bulunan Ulu Camii, Anadolu’nun en eski camilerinden biridir. Mimarisi ile Anadolu’nun birçok camiine örnek olmuş önemli bir yapıttır.

Bahçesinde birçok zat medfun bulunur ve İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Efendi (k.s.) onlar arasından belki de en bilinenidir.

Fotoğraf: Okur Yazarım

Avlusuna üç yönden girişi ve düz damı bulunan camiimiz dikdörtgen planlı kûfe tiplidir. Kubbe fikrinin henüz gelişmediği bir dönemde yapılmıştır.

Fotoğraf: Yeni Şafak

Sivas için büyük önem arz eden eserimizin avlusuna ne yazık ki 1974’te betonarme bina inşa edilerek avlu plan tertibi bozulmuştur.

Fotoğraf: Okur Yazarım

İbadet alanının kuzey-güney doğrultusundaki kıbleye (güney duvarı) dikey uzanan 11 sahnı oluşturan kesme taş örgülü 50 adet kırma ayak birbirine sivri kemerlerle bağlanmıştır. Ulu Camii, 54.70 metre x 33.70 metre iç ölçülerindedir.

Fotoğraf: fotografturk.com

Osmanlı Dönemi’ne ait 23 mezardan oluşan bir haziresi bulunmaktadır. Kutbettin Melikşah Dönemi’nde Kızılarslan bin İbrahim tarafından Kul Ahi’ye yaptırılan camiimizin 1955 yılındaki onarımı sırasında hem yapım hem onarım kitabesi bulunmuştur.

Fotoğraf: eskiturkiye.net

Padişah III. Murad zamanı vezirlerinden Sivas Beylerbeyi Murad Paşa tarafından 1580 yılında tamamen kesme taştan yaptırılmıştır. Tarihi Kent Meydanı içerisinde, tüm ihtişamıyla cami olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Gülsüm Koç
Vedat Esen
Kenan Kaplan
Alıntı
Kürşat Yüksel

Arşiv

Arşiv

Konum

Translate »