tarafından eklendi tarafından eklendi
Fotoğraf: Hayrettin Turan Özfidancı

Sivas Lisesi ya da Osmanlı devrindeki adıyla Sivas Mekteb-i Sultanisi… Açıldığı 1887 yılından bu yana pek çok başarıya imza atmış, Cahit Külebi, Eflatun Cem Güney gibi pek çok meşhur şahsiyeti bağrından çıkarmış, İsmail Safa, Ahmet Kutsi Tecer gibi meşhur öğretmenlere ev sahipliği yapmış köklü bir eğitim yuvası. Bu koca çınarın gövdesinden Çanakkale Zaferi’ne uzanan yeşil dallara değinmemek, sanıyoruz ki hem bu şehre hem de bu şehrin o mübarek evlatlarına haksızlık olur…

Fotoğraf: Eren Özdal

Yıl 1915. O sene Sivas Mekteb-i Sultanisi’nden mezun olmaya hazırlanan delikanlılar Çanakkale’den gelen cihat çağrısına kayıtsız kalamamıştı. Sınıflarına bıraktıkları yazı ile adeta cennete gidişlerini müjdeliyorlardı: “Biz Çanakkale’ye gidiyoruz, Allahaısmarladık…”

Fotoğraf: İhsan Gülbilge

1912 yılında 19, 1913 yılında 14, 1914 yılında 21 mezun veren Sivas Lisesi, 1915 yılında mezun verememiştir ama bu cennet vatanın uğruna feda olan, cennete gönderdiği o aziz yiğitleriyle 1919 yılında vatanın kurtuluşuna giden kutlu yolda kilit bir rol oynamasının boşuna olmadığını adeta bütün dünyaya haykırmıştır. Vatan ve mukaddesat uğruna toprağa düşmüş tüm yiğitlere Sivas Lisesi şehitleri nezdinde saygıyla.

Ruhlarına El Fatiha…

Manda ve himayenin reddedildiği, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı bina

Şahin Efraim

Tarihi

1892 yılında yapılan bu binada ilk milli kongre olma özelliğine sahip Sivas Kongresi 4-11 Eylül 1919 tarihlerinde toplanmıştır.

2 Eylül – 18 Aralık 1919 tarihleri arasında (108 gün) fiilen ülkenin başkenti olmuş, İstiklâl Harbi idare edilmiştir bu yönüyle de ilk milli mücadele karargâhı olma özelliğine sahiptir.

1924 yılında “Sivas Lisesi” hizmet binası olmuş ve 1981 yılına kadar lise olarak kullanılmıştır. 1983 yılında ise müze olarak bugünkü halini almıştır.

Binanın birinci katında etnografik eserler sergilenirken ikinci katında ise Atatürk – Sivas Kongresi ve Milli Mücadele ile ilgili bilgi ve belgeler sergilenmektedir.

Kenan KaplanVideo

https://www.youtube.com/watch?v=BKvQ4dOx23UArşiv

Alıntı : Erdoğan ÖNEMLİBIÇAK, wowturkey, Hayrettin Turan ÖZFİDANCI, Mustafa SÜRÜCÜ, Hakan GÜNEBAKAN

Konum :

Translate »