Muhsin YAZICIOĞLU

Sivas’ın yakın zamanda yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden birisi ve belki de birincisi olan Muhsin YAZICIOĞLU, Halit ve Fidan YAZICIOĞLU çiftinin son çocuğu olarak 31 Aralık 1954 tarihinde Şarkışla’nın Elmalı köyünde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini ilçesi Şarkışla’da tamamlayan Muhsin YAZICIOĞLU, yüksek öğrenimini tamamlamak üzere Ankara’ya gelmiş ve Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ni başarıyla tamamlamıştır.

Fotoğraf: Hürriyet

Siyasi hayatı 1968 yılında Şarkışla’da “Genç Ülkücüler Hareketi”ne katılması ile başlayan Yazıcıoğlu, 1972’de Ankara’ya gelmesi ile birlikte Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nin faaliyetlerinde etkin rol üstlenmeye başlamış, ilerleyen süreçte sırasıyla Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Fotoğraf: ahaber.com.tr,

1980 yılına kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980’den sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda yargılandı. Bu dava sonucu bir çok dava arkadaşı gibi hapse mahkum edilen Yazıcıoğlu, 5,5 yılı hücrede olmak üzere toplamda 7,5 Ankara Mamak Cezaevi’nde kalmıştır. Ancak siyasi hayatına engel olacak herhangi bir ceza almamıştır.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Hapisten çıktıktan Milliyetçi Çalışma Partisi’nde genel sekreterlik görevini yürüten Yazıcıoğlu, 1991 seçimlerinde Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile yapılan koalisyonda “kara sevdam” dediği Sivas’tan milletvekili seçilmiştir. 1992’de ise beş milletvekili arkadaşı ile partisinden ayrılmak zorunda kalmıştır. 1993 yılında da MÇP’den bir grup arkadaşı ile birlikte Büyük Birlik Partisi’ni kurmuş ve vefatına değin partinin genel başkanlığı görevini yürütmüştür.

Fotoğraf: Habertürk

2009 yerel seçimleri için seçim çalışmalarını yürütmek üzere gittiği Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinden Yozgat’ın Sorgun ilçesine gitmek üzere bindiği helikopterin Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde şaibeli bir şekilde kaza yapması sonucu yanında bulunan gazeteci İsmail Güneş, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, BBP Sivas İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, Sivas Belediye Meclis Üyesi Murat Çetinkaya ve helikopter pilotu Kaya İstektepe ile birlikte Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Fotoğraf: Haber7
Fotoğraf: haber346.com

Bir cevap yazın